
The IDT 71421SA55J is a 16Kb SDR RAM with a 22-bit address bus width and an access time of 55ns. It is packaged in a PLCC package and is designed for surface mount applications. The device operates within a temperature range of 0°C to 70°C and is powered by a 4.5V to 5.5V supply voltage. The RAM has a maximum supply current of 155mA and a memory size of 16Kb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the IDT 71421SA55J datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 55ns |
| Access Time-Max | 55ns |
| Address Bus Width | 22b |
| Package/Case | PLCC |
| Density | 16Kb |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 19mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 16Kb |
| Memory Type | RAM, , SDR |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Words | 2000 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 155mA |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Thickness | 3.63mm |
| Width | 19mm |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for IDT 71421SA55J to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.