The 72T7285L6-7BB is a 1.125Mb synchronous SRAM with a 16KX72 organization. It operates at a maximum frequency of 150MHz and has a maximum supply voltage of 2.625V. The device is packaged in a BGA package and is mounted on the surface. It has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of 0°C. The 72T7285L6-7BB is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the IDT 72T7285L6-7BB datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time-Max | 3.8ns |
| Bus Directional | Unidirectional |
| Package/Case | BGA |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Density | 1.125Mb |
| Direction | Unidirectional |
| Frequency | 150MHz |
| FWFT Support | Yes |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 19mm |
| Max Frequency | 150MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 2.625V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Organization | 16KX72 |
| Packaging | Tray |
| Programmable Flags Support | Yes |
| Retransmit Capability | Yes |
| RoHS Compliant | No |
| Series | 72T7285 |
| Supply Current | 130mA |
| Sync/Async | Synchronous |
| Thickness | 1.76mm |
| Weight | 0.060453oz |
| Width | 19mm |
| Word Size | 72b |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for IDT 72T7285L6-7BB to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.