The IDT 72V825L15PFI is a 36Kb bidirectional synchronous RAM with a maximum frequency of 66.7MHz and an access time of 10ns. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and is packaged in a TQFP package. The device is not RoHS compliant and contains lead in its contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
IDT 72V825L15PFI technical specifications.
| Access Time | 10ns |
| Access Time-Max | 10ns |
| Bus Directional | Bidirectional |
| Package/Case | TQFP |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Density | 36Kb |
| Direction | Bidirectional |
| Frequency | 66.7MHz |
| FWFT Support | Yes |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 20mm |
| Max Frequency | 66.7MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 60mA |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Packaging | Tray |
| Programmable Flags Support | Yes |
| Retransmit Capability | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | 72V |
| Supply Current | 60mA |
| Sync/Async | Synchronous |
| Thickness | 1.4mm |
| Width | 14mm |