This IDT FemtoClock NG clock buffer features an input of LVDS and a maximum operating frequency of 312.5MHz. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is designed for surface mount applications. The device is compliant with RoHS regulations and is part of the FemtoClock NG series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Input | LVDS |
| Max Frequency | 312.5MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 490 |
| Packaging | Tray |
| PLL | Yes |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FemtoClock® NG |
| RoHS | Compliant |