This FemtoClock crystal oscillator from IDT features a maximum frequency of 125MHz and operates within a supply voltage range of 2.375V to 3.465V. The device has a maximum supply current of 77mA and is designed for surface mount applications. The oscillator is lead free and RoHS compliant, making it suitable for a variety of applications. It is available in a rail/Tube packaging with 100 units per package and has a thickness of 1mm and width of 3mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the IDT 840022AKI-02LF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Input | Crystal |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3mm |
| Max Frequency | 125MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| PLL | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FemtoClock® |
| Supply Current | 77mA |
| Thickness | 1mm |
| Width | 3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for IDT 840022AKI-02LF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.