The IDT 843001AKI-40LF is a single crystal oscillator with a maximum frequency of 106.25MHz and an operating supply voltage of 2.5V. It is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 85°C. The device is RoHS compliant and available in a tray packaging with 100 units per package. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the IDT 843001AKI-40LF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Input | Crystal |
| Max Frequency | 106.25MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Tray |
| PLL | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FemtoClock® |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for IDT 843001AKI-40LF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.