
The 8N3Q001EG-1033CDI is a surface mount oscillator from IDT with a frequency of 1.3GHz and a frequency stability of 50ppm. It has a package case of CLCC with dimensions of 7mm in length, 5mm in width, and 1.5mm in height. The oscillator operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is RoHS compliant. It is available in a tray packaging with 364 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | CLCC |
| Depth | 5mm |
| Frequency | 1.3GHz |
| Frequency Stability | 50ppm |
| Height | 1.5mm |
| Length | 7mm |
| Load Capacitance | 10pF |
| Max Duty Cycle | 55% |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 364 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 8N |
| Termination | SMD/SMT |
| Weight | 0.006562oz |
| Width | 5mm |
| RoHS | Compliant |