Clock Generators & Support Products PC MAIN CLOCK - LOW POWER - ATOM 3.3V
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Input | Crystal |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 166.67MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 3 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| PLL | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 70mA |
| RoHS | Compliant |