The IDT23S08-1HPGI is an 8-bit level translator that converts LVTTL input signals to 3.3V CMOS output signals. It operates at a maximum frequency of 133.3MHz and is available in a TSSOP package. The device is suitable for use in surface mount applications and has a temperature range of -40°C to 85°C. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TSSOP |
| Input | LVTTL |
| Max Frequency | 133.3MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 96 |
| Packaging | Rail/Tube |
| PLL | Yes |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |