
The IDT71321LA25JGI is a 16Kb RAM memory device with an 8-bit parallel interface and an access time of 25ns. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and is supplied with a voltage between 4.5V and 5.5V. The device is packaged in a PLCC package and is mounted on a surface mount. It is compliant with the RoHS directive and is available in quantities of 24 per packaging unit, which is a rail or tube.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Access Time-Max | 25ns |
| Address Bus Width | 8b |
| Package/Case | PLCC |
| Height | 3.63mm |
| Interface | Parallel |
| Length | 19mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 16Kb |
| Memory Type | RAM, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Words | 2000 |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 19mm |
| RoHS | Compliant |
