IDT's 72T series offers access times as fast as 3.8ns. This unidirectional device is packaged in a BGA and is designed for surface mount applications. The 72T series operates between 0°C and 70°C. Maximum supply current is 60mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the IDT IDT72T20118L6-7BB datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 3.8ns |
| Bus Directional | Unidirectional |
| Package/Case | BGA |
| FWFT Support | Yes |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Current | 60mA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tray |
| Programmable Flags Support | Yes |
| Retransmit Capability | Yes |
| RoHS Compliant | No |
| Series | 72T |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for IDT IDT72T20118L6-7BB to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.