The IDT 74SSTU32864CBFG8 is a surface mount buffer with a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of 0°C. It is packaged in a 3000-count tape and reel with a logic function of buffer. The device is RoHS compliant and suitable for use in applications with an operating supply voltage of 1.9V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | LFBGA |
| Logic Function | Buffer |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 1.9V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |