
The MPC942CFA is a single-circuit clock generator with 18 outputs. It operates from 2.375V to 3.465V and has a maximum operating temperature of 70°C. The device is packaged in a TQFP and is suitable for surface mount applications. The MPC942CFA has a maximum frequency of 250MHz and a propagation delay of 2.8ns. It draws a quiescent current of 500uA and has a turn-on delay time of 2.8ns.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the IDT MPC942CFA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TQFP |
| Duty Cycle | 55% |
| Input | LVTTL |
| Max Duty Cycle | 55% |
| Max Frequency | 250MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Outputs | 18 |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tray |
| PLL | No |
| Propagation Delay | 2.8ns |
| Quiescent Current | 500uA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Turn-On Delay Time | 2.8ns |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for IDT MPC942CFA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
