
The IDT MPC9992AC is a 400MHz crystal oscillator packaged in a surface mount LQFP. It operates over a temperature range of 0°C to 70°C and accepts a crystal input. The oscillator has a supply voltage of 3.3V and a supply current of 12mA. It is RoHS compliant and available in a tray packaging with 250 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the IDT MPC9992AC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | LQFP |
| Input | Crystal |
| Max Frequency | 400MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 2.955V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tray |
| PLL | Yes |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 12mA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for IDT MPC9992AC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
