The IDT P9167NRGI8 is a DC-DC converter with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It features a 5.25V operating supply voltage and a maximum output current of 6A. The device is packaged in a DFN package and is available in a tape and reel packaging format. The IDT P9167NRGI8 is lead-free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the IDT P9167NRGI8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DFN |
| Fault Protection | Over Temperature |
| Interface | 2-Wire |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 5.5A |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Output Current | 6A |
| Output Current per Channel | 3.6A |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Thickness | 900um |
| Width | 3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for IDT P9167NRGI8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.