Board Mount Temperature Sensors Temp Sensor with Integrated EEPROM for Memory
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DFN |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Surface Mount |
| Output Type | I2C |
| Package Quantity | 120 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Thickness | 900um |
| Width | 3mm |
| RoHS | Compliant |