The IDT TSI301-400CE is a PCI interface IC packaged in a LBGA package, suitable for surface mount applications. It measures 35mm in length and 35mm in width, with a thickness of 1.7mm. The device is not radiation hardened and is not RoHS compliant due to containing lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the IDT TSI301-400CE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | LBGA |
| Interface | PCI |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 35mm |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Tsi301™ |
| Thickness | 1.7mm |
| Width | 35mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for IDT TSI301-400CE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.