
The IDT TSI340-66CQY is a 32-bit PCI interface IC packaged in a TQFP. It operates at a maximum frequency of 66 MHz and a supply voltage of 3.3V. The component is designed for surface mount and is compliant with RoHS regulations. It has a maximum operating temperature range of 0°C to 85°C and is packaged in a tray. The TSI340-66CQY is a lead-free device.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TQFP |
| Data Bus Width | 32b |
| Interface | PCI |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 20mm |
| Max Frequency | 66MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Tsi340™ |
| Thickness | 2.9mm |
| Weight | 0.01776oz |
| Width | 14mm |
| RoHS | Compliant |