IDT's TSI350-66CQY is a 32-bit interface IC with a maximum operating frequency of 66MHz and a PQFP package. It operates within a temperature range of 0°C to 85°C and is supplied with a voltage of 3.6V. The device is packaged in a tray and is compliant with RoHS regulations. It has a thickness of 3.5mm and a width of 28mm, with a length of 28mm. The IC is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | PQFP |
| Data Bus Width | 32b |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 28mm |
| Max Frequency | 66MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TSI350 |
| Thickness | 3.5mm |
| Width | 28mm |
| RoHS | Compliant |