The TSI382-66CQY is a 32-bit PCI interface IC from IDT, packaged in a TQFP with a maximum operating frequency of 66MHz and a supply voltage of 3.3V. It is designed for surface mount applications and is compliant with RoHS regulations. The IC has an operating temperature range of 0°C to 85°C and is available in a tray packaging with 60 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TQFP |
| Data Bus Width | 32b |
| Interface | PCI |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 20mm |
| Max Frequency | 66MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 60 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Tsi382™ |
| Thickness | 1.4mm |
| Width | 20mm |
| RoHS | Compliant |