The V23818-H18-L436 is a single mode transceiver with a maximum data rate of 622Mbps. It operates within a temperature range of -40 to 85°C and has a typical operating supply voltage of 3.3V. The device is designed to function within a supply voltage range of 3.14 to 3.46V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Ii-Vi V23818-H18-L436 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Type | TX/RX |
| Maximum Data Rate | 622Mbps |
| Peak Wavelength | 1356(Max)/1580(Max)nm |
| Fiber Mode | Single Mode |
| Max Operating Supply Voltage | 3.46V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Supply Voltage | 3.14V |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Cage Code | 57128 |
| HTS Code | 8517620090 |
| Schedule B | 8517620050 |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Ii-Vi V23818-H18-L436 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.