High pulse power, high energy density aluminum electrolytic supercapacitor from the DCN series. Designed for long life and high reliability in applications such as battery back-up and pulse power needs.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.3F |
| Voltage Rating | 2.7VDC |
| Tolerance | -20% to +80%% |
| Operating Temperature Range | -40 to +65°C |
| ESR (AC) | 400mOhms |
| Lead Spacing | 2.5mm |
| Diameter | 6.3mm |
| Length | 9mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH | Compliant |