
N-Channel Power MOSFET, 60V Vds, 20A continuous drain current, and 15.5mΩ Rds(on). Features dual element configuration, 50W power dissipation, and a maximum operating temperature of 175°C. Surface mount TDSON-8 package with tape and reel packaging. AEC-Q101 qualified for automotive applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Infineon IPG20N06S415ATMA2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Continuous Drain Current (ID) | 20A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 60V |
| Drain to Source Resistance | 15.5mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Element Configuration | Dual |
| Fall Time | 9ns |
| FET Type | 2 N-Channel |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 1mm |
| Input Capacitance | 2.26nF |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 5.15mm |
| Max Dual Supply Voltage | 60V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Mount | Surface Mount |
| On-State Resistance | 15.5mR |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 50W |
| Rds On Max | 15.5mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™ |
| Turn-Off Delay Time | 17ns |
| Turn-On Delay Time | 12ns |
| Width | 6.15mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Infineon IPG20N06S415ATMA2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
