Infineon IPW60R045CPAFKSA1 technical specifications.
| Package/Case | TO-247 |
| Continuous Drain Current (ID) | 60A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 600V |
| Drain to Source Resistance | 40mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Fall Time | 10ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Halogen Free | Not Halogen Free |
| Height | 25.4mm |
| Input Capacitance | 6.8nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Dual Supply Voltage | 600V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| On-State Resistance | 45mR |
| Package Quantity | 240 |
| Power Dissipation | 431W |