Intel 5CSEMA5F31C8N technical specifications.
| Package/Case | FBGA |
| Core Architecture | ARM |
| Interface | I2C, SPI, USB, Ethernet, MMC, SDIO, SD, UART, USART, EBI/EMI |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 31mm |
| Max Frequency | 800MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 3.3V |
| Memory Size | 4450Kb |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Number of Gates | 85000 |
| Number of I/Os | 288 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 32075 |
| Number of Logic Elements/Cells | 85000 |
| Number of Registers | 128300 |
| Operating Supply Voltage | 1.13V |
| Package Quantity | 27 |
| Packaging | Tray |
| Peripherals | POR, WDT, DMA |
| RAM Size | 64KB |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Cyclone® V SE |
| Speed Grade | 8 |
| Width | 31mm |