The 16CYQ100C diode from International Rectifier features a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum repetitive reverse voltage of 100V and a maximum reverse current of 10uA. The diode is available in a TO-257AA package and is rated for 16A of forward current. It is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
International Rectifier 16CYQ100C technical specifications.
| Capacitance | 430pF |
| Package/Case | TO-257AA |
| Current Rating | 16A |
| Forward Current | 16A |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100V |
| Max Reverse Current | 10uA |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 250A |