The 16CYQ100CSCS is a power diode from International Rectifier with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It features a maximum repetitive reverse voltage of 100V and a maximum reverse current of 10uA. The diode is packaged in a TO-257AA case and is designed for through hole mounting. It can handle a peak non-repetitive surge current of 250A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
International Rectifier 16CYQ100CSCS technical specifications.
| Package/Case | TO-257AA |
| Forward Current | 16A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100V |
| Packaging | Bulk |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 250A |