The Ixys VW2X60-14IO1 is a 1.4kV module with a hold current of 200mA. It is designed for chassis mount applications and can operate in temperatures ranging from -40°C to 125°C. The module is packaged in bulk quantities of 10 and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ixys VW2X60-14IO1 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Hold Current | 200mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Chassis Mount, Screw |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Reverse Voltage | 1.4kV |
| RMS Current (Irms) | 43A |