Kemet's CWR11JH105KCB7610 is a 1uF capacitor with a tolerance of 10% and a maximum operating temperature of 125°C. It has a molded package with a depth and height of 1.6mm and a length of 3.2mm. The capacitor is constructed with a flat design and has an equivalent series resistance of 10 ohms. It is packaged in bulk and does not have radiation hardening. The component meets the MIL-PRF-55365 military standard and has a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet CWR11JH105KCB7610 technical specifications.
| Capacitance | 1uF |
| Package/Case | Molded |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.6mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 10R |
| Height | 1.6mm |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | MIL-PRF-55365 |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Tolerance | 10% |