The OA200AN-22-1WB1856 is a ball bearing fan with a metal package and 2 wire leads. It operates within a temperature range of -22°C to 176°C and has a maximum power dissipation of 105W. The fan has a size of 200mm in length and 220mm in height, and a width of 70mm. It is rated for IP55 and is water resistant. The fan has a speed of 3300RPM and a noise level of 68dBA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Knight Electronics OA200AN-22-1WB1856 technical specifications.
| Airflow | 485CFM |
| Bearing Type | Ball |
| Package/Case | Metal |
| Height | 220mm |
| Length | 200mm |
| Material | Aluminium |
| Max Operating Temperature | 176°C |
| Min Operating Temperature | -22°C |
| Max Power Dissipation | 105W |
| Noise | 68dBA |
| Noise (dB) | 68dB |
| Noise Level | 68 dBA |
| Package Quantity | 1 |
| Ratings | IP55, Water Resistant |
| RPM | 3300RPM |
| Series | OA200AN |
| Size | 200mm |
| Speed | 3300RPM |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Weight | 3.9lb |
| Width | 70mm |