Kyocera 06035C102JAT2A-CT technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.81mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 0.9mm |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Size | 0.9mm |
| Tolerance | 5% |