The 08055A221JAT2AT/R is a ceramic capacitor from Kyocera with a capacitance of 220pF and a tolerance of 5%. It has a package size of 0805 and a construction of flat. The capacitor is designed for surface mount and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is packaged on a tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera 08055A221JAT2AT/R technical specifications.
| Capacitance | 220pF |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.94mm |
| Length | 2.01mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Size | 0.94mm |
| Tolerance | 5% |