Kyocera 0805PC472KAT3A technical specifications.
| Capacitance | 4.7nF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Dielectric | X7R |
| Height | 1.3mm |
| Length | 2.01mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 250V |
| Width | 1.25mm |