The CDR32BP391BJSM/M is a 1206 surface mount ceramic capacitor from Kyocera with a capacitance of 390pF and a tolerance of 5%. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is constructed with a C0G dielectric and has a flat construction. It is available in a 3.2mm length and 1.6mm depth package, packaged on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera CDR32BP391BJSM\M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 390pF |
| Package/Case | 1206 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.6mm |
| Dielectric | C0G |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera CDR32BP391BJSM\M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.