The Kyocera CF052D0155JBC is a 1.5uF capacitor with a 63V voltage rating and 5% tolerance. It features a PET dielectric and is packaged in a 2824 SMD/SMT package. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is not RoHS compliant and is available in quantities of 1600.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1.5uF |
| Package/Case | 2824 |
| Dielectric | PET |
| Height | 4.6mm |
| Length | 0.28inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 1600 |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CF |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 63V |
| Voltage Rating (AC) | 40V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.24inch |
| RoHS | Not Compliant |