
This 470nF PET film capacitor from Kyocera features a 4030 SMD/SMT package and a maximum operating temperature of 125°C. The capacitor has a tolerance of 10% and is rated for a DC voltage of 250V. It is not RoHS compliant and is available in quantities of 500. The capacitor measures 5.5mm in height, 0.401inch in length, and 0.299inch in width.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera CF162G0474K-- datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 470nF |
| Package/Case | 4030 |
| Dielectric | PET |
| Height | 5.5mm |
| Length | 0.401inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 500 |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 250V |
| Voltage Rating (AC) | 160V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| Width | 0.299inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera CF162G0474K-- to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.