CAP FEEDTHROUGH AC 100A Y4
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1uF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Current | 2A |
| Height | 0.028inch |
| Length | 0.063inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | KNH16, Kyocera |
| Voltage | 10V |
| Width | 0.031inch |
| RoHS | Compliant |