
The LD055C104MAB7A is a 100nF X7R capacitor from Kyocera with a DC rated voltage of 50V and a tolerance of 20%. It is available in an 0805 package and is suitable for surface mount applications. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 100nF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Dielectric | X7R |
| Height | 0.94mm |
| Length | 2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 8000 |
| Packaging | Case |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 1.25mm |
| RoHS | Not Compliant |