Kyocera SM025C806MAN240 technical specifications.
| Capacitance | 80uF |
| Dielectric | X7R |
| Lead Pitch | 2.54mm |
| Length | 38.4mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Termination | PC Pin |
| Tolerance | 20% |