The Kyocera SQCSVA100FAJME is a surface mount capacitor with a capacitance of 10pF and a DC rated voltage of 250V. It features a C0G dielectric and a 0603 package case. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is available in tape and reel packaging and is not radiation hardened or RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera SQCSVA100FAJME technical specifications.
| Capacitance | 10pF |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.813mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.762mm |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | SQ |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1% |
| DC Rated Voltage | 250V |
| Width | 0.813mm |