Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera TCNT476M016R0200 technical specifications.
| Capacitance | 47µF |
| Voltage - Rated | 16V |
| Tolerance | ±20%% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 200mOhm |
| Operating Temperature Range | -55 to +105°C |
| Lifetime @ Temp. | 2000 @ 105°CHours |
| Manufacturer Size Code | T |
| Height - Seated (Max) | 1.20mm |