21109161 is a member of the Eccosorb MF series of magnetically loaded, epoxide rod and sheet materials. It is designed to be used as attenuators, terminators, and loads in waveguides, coaxial lines, and striplines. The MF-114 grade provides high magnetic loss and is suitable for various microwave frequencies where a rigid, machinable absorbing material is required.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Material | Epoxy Resin / Iron Powder |
| Length | 12.0in |
| Width | 12.0in |
| Thickness | 0.125in |
| Density | 2.9g/cc |
| Operating Temperature Max | 180°C |
| Service Temperature | 170°C |
| Tensile Strength | 8000psi |
| Color | Dark Grey |
| RoHS | Compliant |