
This Clear Elliptical/Round LED from Ledil features a diameter of 21.6mm and a height of 14.65mm. It is lead free and available in a package quantity of 144. The LED is mounted via adhesive and has a viewing angle of 42°. It is not radiation hardened and is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Ledil FA11116_LXP-O-90 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Clear |
| Diameter | 21.6mm |
| Height | 14.65mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 21.6mm |
| Lens Style | Elliptical, Round |
| Mount | Adhesive |
| Number of LEDs | 1 |
| Package Quantity | 144 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | LXP |
| Shape | Round |
| Viewing Angle | 42° |
| Width | 21.6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Ledil FA11116_LXP-O-90 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.