
The GLC65-15 DC-DC converter from Ledtech Electronics has a single output voltage of 15V with a maximum output power of 65W and current of 4.3A. It operates within a temperature range of 0°C to 50°C. The device measures 127mm in length and 76.2mm in depth. It has an efficiency of 94% and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Depth | 76.2mm |
| Efficiency | 94% |
| Length | 127mm |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 4.3A |
| Max Output Power | 65W |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 4.3A |
| Output Power | 65W |
| Output Voltage | 15V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Not CompliantNo |