Displays Module 1DIGIT 8LED Orange 10-Pin DIP Module
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Ledtech Electronics UA5641-11-EWRN datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP Module |
| Package Description | Dual In Line Module |
| Pin Count | 10 |
| PCB | 10 |
| Package Length (mm) | 19.05 |
| Package Width (mm) | 12.4 |
| Package Height (mm) | 8 |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Mounting | Through Hole |
| Type | Module |
| Color | Orange |
| Number of Digits | 1 |
| Digit Size | 0.56in |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Intensity | 3300ucd |
| Maximum Forward Current | 30mA |
| Maximum Forward Voltage | 2.6V |
| Maximum Reverse Current | 100uA |
| Viewing Area Height | 14.22mm |
| Viewing Area Length | 8.13mm |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8531200040 |
| Schedule B | 8531200040 |
| ECCN | EAR99 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Ledtech Electronics UA5641-11-EWRN to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.