Displays Panel 4DIGIT 32LED Red 36-Pin DIP Module
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Ledtech Electronics UA5654-11 EWRS datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP Module |
| Package Description | Dual In Line Module |
| Pin Count | 36 |
| PCB | 36 |
| Package Length (mm) | 50.4 |
| Package Width (mm) | 19.05 |
| Package Height (mm) | 8 |
| Mounting | Through Hole |
| Type | Panel |
| Color | Red |
| Number of Digits | 4 |
| Digit Size | 0.56in |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Intensity | 800ucd |
| Maximum Forward Current | 30mA |
| Maximum Forward Voltage | 3V |
| Viewing Area Height | 14.22mm |
| Viewing Area Length | 8.13mm |
| HTS Code | 8531200040 |
| Schedule B | 8531200040 |
| ECCN | EAR99 |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Ledtech Electronics UA5654-11 EWRS to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.