
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 16 Volts 33uF 20% 6.3x5.7
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 33uF |
| Package/Case | Aluminum |
| Dissipation Factor | 0.22% |
| Height | 6.6mm |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 5.7mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 230mA |
| Series | VZH |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| RoHS | Compliant |