This shielded circular connector features 10 gold-plated contacts and a maximum operating temperature of 250°C. It has a current rating of 8A and is suitable for free-hanging mounting. The connector is rated to IP50 and has a diameter of 15mm with a length of 50mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Lemo FFG.2B.310.CLAD62Z datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 8A |
| Diameter | 15mm |
| Features | Shielded |
| Gender | Male |
| Length | 50mm |
| Max Operating Temperature | 250°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP50 |
| Series | 2B |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Lemo FFG.2B.310.CLAD62Z to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.