
This 11-contact shielded circular connector features a gold-plated contact and a maximum operating temperature of 250°C. It has a current rating of 13A and is rated for IP50 protection. The connector is available in a bulk packaging with 10 units per package and is suitable for free-hanging mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Lemo FHG.3B.308.CLAD72Z datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 13A |
| Diameter | 19mm |
| Features | Shielded |
| Gender | Male |
| Length | 50mm |
| Max Operating Temperature | 250°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Contacts | 11 |
| Number of Positions | 8 |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP50 |
| Series | 3B |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Lemo FHG.3B.308.CLAD72Z to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.