
2.45GHz chip antenna with 120MHz bandwidth and 50 Ohm impedance. Features SMA male termination and connector mount. Offers a VSWR of 1.9 and a single band operation. Diameter is 210um, with a length of 3.76mm and a height of 4.44 inches. Packaged in trays with 30 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Linx ANT-2.4-CW-RCT-SS datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 120MHz |
| Package/Case | SMA |
| Diameter | 210um |
| Frequency | 2.45GHz |
| Height | 4.44inch |
| Impedance | 50R |
| Length | 3.76mm |
| Mount | Connector |
| Number of Bands | 1 |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Tray |
| Series | RCT |
| Termination | SMA |
| VSWR | 1.9 |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Linx ANT-2.4-CW-RCT-SS to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
